ČLÁNKY

Jsou stravenky ještě IN?

Pro uchazeče o zaměstnání je stěžejním kritériem výběru místa mzda, ale není to dnes již jediný aspekt, podle kterého se rozhoduje. Na atraktivitě nabývají i zaměstnanecké benefity. A těmi nemusí být jen stravenky a nebo třeba mobilní telefon.

Zaměstnanecké benefity se dají definovat jako výhody, které zaměstnavatel poskytuje svým zaměstnancům mimo mzdu. Nejsou vymahatelné, ani zákonem dané a mohou mít podobu služby, hmotné věci či peněžní částky.

Dříve jsme se mohli setkat především s benefity ve formě stravenek, firemního automobilu, telefonu, notebooku, stravování či týdnu dovolené navíc. Dnes však ke slovu přicházejí i jiné a daleko zajímavější formy.

Benefity jsou skvělým nástrojem motivace

Bohužel mnoho zaměstnavatelů prozatím nevidí potenciál, který mají zaměstnanecké benefity především v oblasti motivace svých pracovníků.

Stávající zaměstnanci jsou díky benefitům spokojenější a více loajální, novým zájemcům o místo pomáhají se rozhodnout právě pro vaši firmu. Navíc už dávno neplatí, že by benefity poskytovaly jen velké či nadnárodní firmy, kloní se k nim i čím dál více menších firem, protože objevují, že se jim prostě vyplatí.

Finanční odměna nebo jiný benefit?

Na poskytování nepeněžních benefitů pamatuje i daňová legislativa. Uvádí, že na straně zaměstnavatele se v tomto případě jedná o daňově neuznatelný náklad, takže ten odvede z vynaložených prostředků 19% daň z příjmu, ale neodvádí zdravotní a sociální pojištění.

Vzhledem k tomu, že na straně zaměstnance nedochází ke zdanění ani k odvodu pojištění, zaměstnanec dostane reálně vyšší hodnotu, než kdyby dostal odměnu prostřednictvím mzdy. Pro zaměstnavatele to naopak znamená, že má nižší výdaje.

Jaké benefity zvolit?

Zaměstnanecké výhody mohou mít mnoho podob, zmiňme ty nejznámější:

Benefity z oblasti zdraví, rekreace, sportu, kultury či vzdělávání

Ty patří mezi daňově výhodné. Konkrétní podoba může mít řadu variant, například jazykové kurzy, vstupy do divadel, vstupy do fitness center či zdravotní péči.

Finanční benefity

Do této kategorie, která již není tak daňově výhodná, lze zahrnout třináctý či čtrnáctý plat, příspěvek na penzijní připojištění, příspěvek na dopravu apod.

Dovolená navíc, sick days apod.

Hodně firem volí jako benefit pátý či dokonce šestý týden dovolené navíc, pružnou pracovní dobu a nebo občasnou práci z domova. Velmi populární se rovněž stávají tzv. sick days, které jsou určeny pro dny, kdy vám není dobře, ale nechcete si brát neschopenku.

Hmotné statky

Firemní automobil, mobilní telefon či notebook. U těchto benefitů je však vždy potřeba stanovit podmínky využívání pro pracovní a soukromé účely. To se týká například projetých kilometrů a nebo soukromých hovorů.

Zkuste to i jinak!

Některé firmy jsou v této oblasti konzervativnější, jiné se nebojí nabídnout opravdu zajímavé benefity. Jedním takovým je například program outplacementu, tedy poskytování poradenství zaměstnancům při hledání nového místa a dalšího rozvoje kariéry. Oblíbenou, i když zatím ne moc častou, se stává i firemní školka. Umožňuje totiž snadnější návrat z mateřské dovolené.

Váháte, které benefity by uvítali vaši zaměstnanci a navíc by se vám vyplatily? Rádi poradíme, co bude nejlepší právě pro vaši firmu.

Máte otázku specifickou pro vaši firmu? Napište nám, abychom se s vámi mohli spojit

...a nebo nám můžete zavolat. Stačí vytočit číslo 515 535 600 a od 8:00 do 16:00 nás vždy zastihnete.

Kancelář:
Kociánka 8/10
612 00 Brno

Telefonické spojení:
vedení firmy: 515 535 604
obchodní oddělení: 515 535 600

E-mail:
info@mar-ekon.cz

MAR-EKON s.r.o.
Bosonohy 501E (sídlo firmy)
642 00 Brno

IČ: 269 59 887
DIČ: CZ 269 59 887

Zápis u KOS v Brně, oddíl C, vložka 48093

Na této stránce v rámci poskytování služeb využíváme cookies. Nastavení používání a dostupnosti cookies upravíte v nastavení svého prohlížeče.