ČLÁNKY

Mezigenerační předání rodinné firmy

Mezigenerační předání patří u rodinných firem k jednomu z nejrizikovějších okamžiků. Zhruba jen jedné ze tří firem se to totiž podaří bez větších problémů. Zbytek bohužel končí krachem nebo prodejem. Týká se to především menších a středně velkých firem, kde vůdčí roli stále hraje zakladatel.

Ačkoliv se to tak na první pohled zdát nemusí, jedná se o velmi složitý a komplexní problém, jehož zvládnutí může trvat roky. Nejde totiž jen o to domluvit se s rodinou, kdo převezme firmu, ale je potřeba myslet na všechny možné eventuality.

Bohužel jen zlomek firem má pro tento úkol předem stanový a jasný plán. A to je právě chyba. Je důležité si udělat jasno hned v několika bodech a mít tuto strategii připravenou i pro nečekané případy, jako je například nemoc či úmrtí.

Co je potřeba si ujasnit?

Komu se rozhodnete firmu svěřit

Vybírat svého nástupce byste měli vždy precizně a je potřeba vymanit se na chvíli od emocí a rodinných vazeb. Na potenciálního následovníka je nutné pohlížet podobně jako na zájemce o zaměstnání ve vaší firmě. Zodpovědět si otázky, zda má dostatečnou kvalifikaci, zkušenosti, schopnosti a především zájem podílet se na vedení a rozvoji firmy.

Pokud si nejste odpovědí na předchozí otázky zcela jisti, lze to vyřešit i tak, že váš potomek či jiný příbuzný se stane majitelem firmy, ale na její vedení si najme špičkový management, který s rodinou nemá sice nic společného, ale dokáže vést firmu efektivně.

Může se ale také stát, že nástupce firmy není. V rodině se například nenajde nikdo, kdo by se o dané odvětví zajímal. V tom případě se nabízí prodej firmy. I ten se dá řešit méně či více příjemnými způsoby. O firmu mohou projevit zájem její zaměstnanci, kteří jí odkoupí. Další možností je prodej třetí osobě. Ačkoliv se majitel firmy může tomuto řešení bránit, prodej je v mnoha případech pro samotnou firmu lepší, než trvání na rodinné tradici za každou cenu.

Vše řešte s dostatečným časovým odstupem

Může se zdát, že na předání firmy je stále dost času a urgentnější jsou jiné záležitosti. Naše zkušenosti však napovídají, že není dobré podceňovat dostatečný čas na přípravu. Přebírání by totiž mělo být plynulé, především pokud se jedná o mladšího rodinného příslušníka, měl by mu majitel firmy zajistit vzdělání a patřičné zkušenosti.

Změny ve firmě se nedotknout jen jí samotné, ale nutné je myslet i na klíčové osoby, jako jsou zaměstnanci, dodavatelé i odběratelé. Tím spíš, že se jedná o rodinnou firmu, mohou vnímat změny negativně. I proto by přebírání mělo probíhat ve dvou fázích, v první opustí předávající výkonné funkce a věnuje se strategii a ve druhé fázi opustí firmu zcela.

Předávající vlastník by ale měl myslet i na sebe, nikoliv jen na nového majitele firmy. I on by totiž měl mít do budoucna zajištěnou finanční jistotu a určitou perspektivu. I když je to někdy složité, po předání by již neměl do vedení firmy příliš zasahovat, i když cenná rada a doporučení bývají vždy vítány.

Jakým způsobem předání proběhne

Neméně důležitým bodem předání je majetková stránka věci. Komplexně a souběžně by měly být jednotlivé části transakcí vyřešeny totiž i z hlediska právního, daňového a finančního. Konkrétní úkon předání může probíhat buď darováním, dědictvím, rozdělením společnosti a předání různým členům rodiny (případně vyplacení některých členů) či vytvořením svěřenského fondu.

Řešíte ve firmě podobný problém a nebo v nejbližší době budete? V každodenním shonu však na plán předání nezbývá čas. Poraďte se o jeho vypracování s námi.

Máte otázku specifickou pro vaši firmu? Napište nám, abychom se s vámi mohli spojit

...a nebo nám můžete zavolat. Stačí vytočit číslo 515 535 600 a od 8:00 do 16:00 nás vždy zastihnete.

Kancelář:
Kociánka 8/10
612 00 Brno

Telefonické spojení:
vedení firmy: 515 535 604
obchodní oddělení: 515 535 600

E-mail:
info@mar-ekon.cz

MAR-EKON s.r.o.
Bosonohy 501E (sídlo firmy)
642 00 Brno

IČ: 269 59 887
DIČ: CZ 269 59 887

Zápis u KOS v Brně, oddíl C, vložka 48093

Na této stránce v rámci poskytování služeb využíváme cookies. Nastavení používání a dostupnosti cookies upravíte v nastavení svého prohlížeče.